Vibertbox SK

admin
Site Admin

Vibertbox SK

Příspěvek od admin » 20 led 2020 07:55

Dneska jsem se prostřednictvím Tomáše Valečka z rybárny dostal k vydání časopisu Slovenský rybář z března 2018. Kluci z Liptovského Hrádku jsou před námi s vysazováním pstruha potočního asi o dva roky napřed, jejich článek jsem nascanoval a připravil ke zhlédnutí v přílohách. Za mě je zarážející, že nemůžou objednat Vibertboxy z USA, nechtějí jim to poslat, zbytek v článku.

Vibertbox_SK_compr.pdf
(4.86 MiB) Staženo 19 x

Badger

Re: Vibertbox SK

Příspěvek od Badger » 26 úno 2020 11:28

Děkuji za zajímavý článek srovnávající jednotlivé typy Vibertboxů. Vypadá to, že zatím nejlepší z nich je Whitlock-Vibert box. Ať už provedením, množstvím jiker na jeden box (odpovídá přibližně počtu jiker od jednoho pstruha), menším ztrátám způsobeným zaplísněním a opakovaným použitím.
Měl bych ještě jeden dotaz, jaké máte zdroj jiker pro Vibertboxy? Jsou z mateční ryby z místních toků nebo jde o dovezené?

admin
Site Admin

Příspěvek od admin » 29 úno 2020 09:49

Jikry máme prozatím od místního chovatele, mělo by se jednat o původní druh. Do budoucna si chceme postavit líheň, nalovit nějaké generačky a zkusit to sami.

Badger

Příspěvek od Badger » 03 bře 2020 11:36

Ani nevíte, jak jste mě svou odpovědí potěšil. Jestli to někdo se záchranou pstruha a lipana v našich vodách myslí doopravdy, jiné jikry než z místních matečních ryb by se neměly vůbec používat.
Důvod je prostý, u ryb je krajně nevhodné introdukovat do místního toku populace z jiných oblastí. Dochází k degradaci genetického kódu, destabilizaci místní populace, která je již adaptována na místní podmínky a následně k celkovému poklesu až vymizení původního rybího společenství.
Držím vám palce ať se záchrana podaří a opět se Olza a Lomňaka bude hemžit nádhernými pstruhy a lipany.

Odpovědět