Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život


Badger
Příspěvky: 10
Registrován: 25 úno 2020 16:10

Re: Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život

Příspěvek od Badger » 24 dub 2020 16:08

Měl bych na vás jednu prosbičku. Jak dopadla akce s instalací úkrytů pro ryby v 0šetnice, která byla realizována před pár léty? Pomohlo to rybám? A co velká voda? Děkuji.

Posílám ještě jeden link, kde zlepšují charakteristiku koryta pstruhového potoka. je to sice v Americe, ale je to použitelné i v našich podmínkách:

https://www.youtube.com/watch?v=HdrvwXUNaDg

admin
Site Admin
Příspěvky: 140
Registrován: 04 kvě 2015 15:01

Re: Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život

Příspěvek od admin » 26 dub 2020 08:24

No, instalace trubek nedopadla úplně dobře, z nainstalovaných cca. 60 ks jich vydrželo při první velké vodě možná 20 - 30 ks. Zkoušeli jsme používat i delší hřebínek, ale dopadlo to stejně. Jiná varianta byla instalace podél břehových částí instalací kotvy přímo do břehu, ta dopadla o něco lépe, ale jako určitě nejlepší varianta se jeví montáž dřevěných splavů, které jsem již před dvěma lety navrhovali viewtopic.php?f=5&t=61 Jednání je zatím na mrtvém bodě, bylo nám už toho tolik slíbeno, ale zatím nic. Možná byla chyba to zkoušet protlačit oficiálně a zkusit to instalovat bez oficialit. Jen doufám, že to nedopadne tak, že nám to někdo povolí, když už to nebude komu a pro co stavět. Super varianta je i ta na videu, ale ta u nás určitě neklapne, vždycky totiž, když je vidět kdekoliv v potoce spadlý strom, jeho životnost je tak týden na to, aby ho Lesy sklidili, možná někde v džungli na vlásečnicích by se to ještě dala, ale to zas bychom museli mít motorovky s "tlumiči" aby to prošlo.

Badger
Příspěvky: 10
Registrován: 25 úno 2020 16:10

Re: Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život

Příspěvek od Badger » 28 dub 2020 11:37

Tak to je škoda, asi jako optimální varianta je instalace trubek přímo do dřevěného splavu, kde by mohly déle vydržet. Viděl jsem ten váš návrh na dřevěný stupeň, z technického výkresu se jeví jako dobré řešení. Píšete, že vše uvázlo na mrtvém bodě, kde je tedy překážka k realizaci tohoto projektu?
Jistě netřeba zdůrazňovat, že ochrana toků před nadměrnou erozí, zachycování vody v krajině a zlepšení podmínek pro rozšíření diverzity flory a fauny jsou úkoly, které v dnešní době nabývají stěžejní důležitosti s ohledem na celkovou změnu klimatu.

jirka
Příspěvky: 26
Registrován: 06 kvě 2015 07:40

Re: Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život

Příspěvek od jirka » 31 kvě 2020 12:11

My to dobře víme a již dlouho pro to děláme co můžeme. Je málo pomocníků a práce hodně. Rady moc nepotřebujeme, těch máme dost. Proč ten projekt nějak usnul v počátku...víme, ale menohu to napsat na fóru. Přirovnal bych to k přísloví dejte lidi já to udělám. To co bylo slíbeno, myslím tím materiální zabezpečení selhalo. Nejdřív bylo slíbeno, ale skutek utek, hold co si neuděláš sám nemáš.

Badger
Příspěvky: 10
Registrován: 25 úno 2020 16:10

Re: Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život

Příspěvek od Badger » 25 čer 2020 14:25

Jeden velmi jednoduchý způsob, jak zlepšit podmínky pro život ryb a jiných vodních živočichů v potoce.
pulkulatina.png
pulkulatina.png (61.79 KiB) Zobrazeno 150 x
pulkulatina.jpg
pulkulatina.jpg (87.24 KiB) Zobrazeno 150 x
V podstatě se jedná o půlku kulatiny o délce 80-120 cm, kde se přidají dva špalky o výšce 10-15 cm, které se pak ukotví pomocí Roxoru o délce cca 90 cm. Kulatina i špalky se předem navrtají o něco menším vrtákem, než je průměr Roxoru. Umisťuje se do toku tak, aby nebyl v hlavním proudu, ale kousek od něj, popřípadě na jiné vhodné místo. Podobně jde umístit do toky i větší kmeny, jen je třeba adekvátně ukotvit, aby s nimi nehnula velká voda.
Jako vedlejší bonus je i vnesení dřevní hmoty do vodního sloupce. Ocení to hlavně mikroorganismy a jiní bezobratlí, čímž se zlepší potravní nabídka pro vyšší organismy (např. ryby), zvětší se členitost toku a tím se i zlepší jeho ekologicky potenciál. Není to technicky ani materiálně náročné, jednoduché na instalaci a celkový přínos pro vše živé v potoce nezanedbatelný. Prostě i malá úprava toku může přinést velmi zajímavý výsledek.

admin
Site Admin
Příspěvky: 140
Registrován: 04 kvě 2015 15:01

Re: Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život

Příspěvek od admin » 30 črc 2020 09:22

Zapojili jsme se do projektu "VYDRA, PSTRUH A SPORTOVNÍ RYBÁŘSTVÍ", podrobnosti v přílohách, snad to vyjde.
Potvrzeni zapojeni do projektu.pdf
(306.62 KiB) Staženo 2 x

Badger
Příspěvky: 10
Registrován: 25 úno 2020 16:10

Re: Má to smysl: obnova potoků do nich vrací život

Příspěvek od Badger » 30 črc 2020 12:22

Též doufám, že projekt vyjde. Přeci jen se asi ledy hnuly i když je paradox, že o projekt žádá organizace, která právě vydru, jakožto vrcholového predátora hájí. Jenom bych v projektu nezmiňoval jen pstruha, máme zde i další ryby, které nesmírně trpí nezákonným vysazením vyder do Beskyd. Vzpomenul bych hlavně lipana podhorního a ostroretku stěhovavou. Obě ryby byly pro naše vody charakteristické, měly zde dobré podmínky pro život a tvořily nedílnou součást ekosystému. Např. na ostroretku je navázán výskyt hlavatky podunajské. A jelikož nevidím moc optimisticky možný návrat lososů do Odry a případně do Olzy, o návrat hlavatky se musíme pokusit.

Odpovědět